במהלך התקופה האמבריולוגית האשכים מתפתחים בתוך חלל הבטן של העובר. כאשר העובר מתחיל להתפתח האשכים מתקדמים לכיוון המפשעות אל שק האשכים. סביב תקופת הלידה האשכים יורדים דרך תעלה במפשעה שנקראת התעלה המפשעתית (Inguinal Canal) אל שק האשכים.

בהרבה ילדים האשכים אינם נמצאת בשק האשכים בעת הלידה ובדרך כלל מתקדמים אל השק בגיל של 3 חודשים. אם אשך אחד או שניים אינם נמצאים בשק האשכים בגיל 6 חודשים הסיכוי שהם ירדו בעצמם הינו נמוך מאוד, מצבים אלו נקראים אשך טמיר.

תפקידם של האשכים הינו ליצר ולאחסן שרע, ואם הם נשארים בחלל הבטן או בתוך התעלה המפשעתית תפקיד זה יכול להיפגע, מצב זה גורם לבעיות פוריות בעתיד או לבעיות רפואיות אחרות שקשורות בהימצאות האשכים בחלל הבטן.

האבחנה של אשך טמיר נעשית דרך בדיקה פיזיקלית של רופא שממשש את האשך בתוך התעלה המפשעתית. במקרים מסוימים שבהם הכירורג אינו מצליח למשש את האשך הוא נעזר בבדיקת על-קול (Ultrasound) שיכולה למקם את האשך בתעלה או בחלל הבטן.

הטיפול הינו טיפול ניתוחי ע"י ניתוח קיבוע אשך (Orchiopexy). ניתוח זה מתבצע בדרך כלל בגילאים 9 עד 15 חודשים, אך ניתן לבצע אותו גם בגילאים מבוגרים יותר.  במהלך הניתוח נעשים שני חתכים קטנים, אחד באזור המפשעה ואחד בשק האשכים. האשך נמשך לתוך שק האשכים ולאחר מכן אשך מקובע לשק בתפר.